Agenda

Bacchanale van Joel Järventausta in mei te horen in Het Concertgebouw

Het Nederlands Philharmonisch speelt zaterdag 9 en maandag 11 mei de Nederlandse première van Bacchanale van Joel Järventausta. De jonge Finse componist is aanwezig in het Concertgebouw Amsterdam als het stuk voor het eerst wordt uitgevoerd door het orkest onder leiding van dirigent Eva Ollikainen, eveneens afkomstig uit Finland. Naast de première van Järventausta soleert topviolist Isabelle Faust in het romantische Vioolconcert van Dvořák en speelt het orkest het Adagio uit Symfonie nr. 10 van Mahler en Don Juan van Richard Strauss.

Joel Järventausta (1995) schrijft muziek die wordt geprezen om de levendige kleuren, kenmerkende klankwerelden en het vermogen om het publiek te raken door middel van verfijnde lyriek en hedendaagse expressie. Over Bacchanale zegt hij: ‘Een continu gevoel van puls en een steeds veranderende klankwereld drijven de muziek voort. Er zijn verschillende muzikale invloeden en elementen in mijn werk, variërend van pop, ouderwetse Hollywood-filmmuziek, gamemuziek, brassbandmuziek en romantische orkestrale gebaren. Alles leidt tot een ‘bacchanale’-dans om het werk af te sluiten.’

Joel Järventausta
Järventausta bracht zijn jeugd door in Luxemburg en Duitsland, voltooide zijn studie in het Verenigd Koninkrijk en behaalde een doctoraat in compositie aan King’s College London, waar hij studeerde bij Sir George Benjamin en prof. Silvina Milstein. Het werk van Järventausta is internationaal uitgevoerd door orkesten en ensembles. Zijn orkestwerk Sunfall ging in 2022 in première bij het London Symphony Orchestra onder leiding van François-Xavier Roth en ging op tournee naar Duitsland en Denemarken. De Finse première volgde in 2023 met het Finse Radio Symfonieorkest onder leiding van Sir George Benjamin.

Isabelle Faust
Isabelle Faust is een internationaal gevierde violist die ook in Nederland grote faam geniet. Bij het Nederlands Philharmonisch was ze een aantal jaar geleden artist in residence. Het Vioolconcert van Dvořák is een van haar favoriete soloconcerten. Ze maakte er een alom geprezen opname van en speelde het nog niet zo lang geleden in het Amsterdamse Concertgebouw onder leiding van Philippe Herreweghe. Een heerlijk romantisch werk vol lyrische momenten maar ook met onvervalste Tsjechische vurigheid.

Eva Ollikainen
'Ze is een krachtpatser', schreef de Amerikaanse pers over dirigent Eva Ollikainen, doelend op haar energieke manier van dirigeren. Inmiddels is zij al weer vijf jaar de succesvolle chef-dirigent van het IJslands Symfonieorkest. Zij leidt het Nederlands Philharmonisch in een programma van uitersten. Beklemmend dramatisch is het enige deel dat Mahler kon voltooien van zijn laatste symfonie. Vol humor en ondeugd zijn de amoureuze escapades van Don Juan in het gelijknamige symfonische gedicht van Richard Strauss.

za. 09 mei 2026 20:15
ma. 11 mei 2026 20:15
Het Concertgebouw Amsterdam

Programma
Järventausta - Bacchanale (Nederlandse Première)
Dvořák - Vioolconcert
R. Strauss - Don Juan
Mahler - Symfonie nr. 10 (Adagio)

Nederlands Philharmonisch
Eva Ollikainen, dirigent
Isabelle Faust, viool